Skargi – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Skargi

Szczegółowe wytyczne w zakresie rozpatrywania skarg i wniosków

„ŁKA” sp. z o.o. przyjmuje:

  1. skargi dotyczące nieprzestrzegania praw pasażerów wynikających z rozporządzenia (UE) 2021/782 lub jakości usług świadczonych przez Przewoźnika,
  2. wnioski dotyczące usprawnienia prowadzonej działalności, lepszego zaspokajania potrzeb pasażerów, propozycji wdrażania nowych rozwiązań.

Skargę lub wniosek pasażer może złożyć:

  1. korespondencyjnie na adres: „Łódzka Kolej Aglomeracyjna” spółka z o. o., al. Piłsudskiego 12, 90-051 Łódź, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej
  2. na adres: reklamacje@lka.lodzkie.pl lub
  3. osobiście – w punkcie odprawy.

Skargę/wniosek składa się w formie pisemnej i powinna ona zawierać:

  1. datę,
  2. nazwę i adres przewoźnika,
  3. imię i nazwisko (nazwę) i adres zamieszkania (siedzibę) osoby wnoszącej,
  4. treść skargi lub wniosku (datę, miejsce, opis zdarzenia),
  5. podpis osoby składającej skargę lub wniosek.

W skardze nie może być zawarte roszczenie finansowe z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zawartej umowy przewozu.

Podróżny może składać skargi w terminie do 3 miesięcy od dnia zdarzenia. Za dzień złożenia skargi lub wniosku uważa się datę:

  1. nadania listu / przesyłki pocztą lub kurierem,
  2. złożenia bezpośrednio pod adresem wskazanym przez przewoźnika lub w punkcie odprawy prowadzącym sprzedaż biletów na przejazdy pociągami „ŁKA” sp. z o.o.,
  3. wysłania pocztą elektroniczną.

„ŁKA” sp. z o.o. skargi i wnioski rozpatruje i udziela pisemnej odpowiedzi nie później niż w ciągu jednego miesiąca licząc od daty otrzymania, lub w uzasadnionych przypadkach informuje pasażera o wydłużeniu tego terminu na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od daty złożenia skargi/wniosku. Odpowiedź na skargę/wniosek przekazywana jest taką samą drogą, jaką wpłynęła, chyba że wnoszący wskaże w treści skargi lub wniosku inny sposób i adres, na który należy przekazać odpowiedź. „ŁKA” sp. z o.o. nie udziela odpowiedzi na skargi i wnioski, jeśli nie zawierają one imienia i nazwiska (nazwy) wnoszącego oraz pełnego adresu do korespondencji lub jeśli zawierają wyrażenia powszechnie uważane za wulgarne lub obraźliwe.

Wytyczne dotyczące rozpatrywania oraz wypłaty odszkodowań w zakresie szkód na osobie lub mieniu

Wszelkie wnioski związane z wypłatą odszkodowań podróżny może składać w terminie przewidzianym odrębnymi przepisami. Wnioskujący jest zobowiązany do przedstawienia dowodów potwierdzających zasadność wypłaty odszkodowania. Po merytorycznym rozpatrzeniu wniosku udzielana jest wnoszącemu odpowiedź, nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia wniosku. Jeżeli zasadność wypłaty odszkodowania zostanie uznana, wniosek załatwiany jest wewnętrznie lub przekazywany jest do brokera w zależności od wysokości kwoty odszkodowania lub warunków ubezpieczenia. Wypłata odszkodowania następuje zgodnie z umową zawartą z Ubezpieczycielem.